לפעמים העסקה נשמעת טובה מכדי להיות אמיתית. ירושה ללא דורש בשווי 8 מיליון דולר, או כרטיס הזוכה בפרס לוטו של 7 מיליון דולר. או אפילו החזר של 47.52 ש”ח עבור רכישה נכשלת מ- PayPal. הם אמיתיים? לפעמים אימיילים כאלו נראים לגיטימיים לגמרי. אלא למרבה הצער, ישנם נוכלים רבים שם בחוץ, אשר לא רק מנסים לגנוב את הכסף שלך, אבל גם מנסים לגנוב את הזהות הדיגיטלית שלך.

כאשר מתמודדים עם הזדמנות כה מפתות, איך יכולים לקבוע אם הן אמיתיות או סתם עוד רמאות? אנשים רבים פשוט מניחים שהנוכלים הם ערמומיים יותר מהם, ופותרים את הבעיה “לגיטימציה” על ידי השמטת כל אלה הצעות.

האם יש דרך לבדוק את הלגיטימיות של הצעה? אני מניח שהיום אם מישהו היה באמת חכם, היו “עקבות” ורמזים דיגיטליים אחרים שהוא יכול להשתמש בהם כדי לתת לו תובנה כדי לקבוע אם ההצעה היא לגיטימית או לא. אין ספק, לפני העידן הדיגיטלי זה היה משהו שכל בלש מנוסה היה יכול לעשות.

אבל מה היית עושה עם ההצעה הבאה: אדם מגיע לבית שלך מרחוק מהעיר ומציע לך הצעה עבור הבת שלך. “זאת בדיוק העלמה שאני מחפש להתחתן עם הבוס שלי, שהוא אחד האנשים העשירים ביותר בעולם. הוא חכם, חרוץ ורציני. יש לו את כל התכונות שמחפשים בבעל, והכול בשביל הבת שלך אם רק תיתן לה לבוא איתי.” כדי לסבך את תהליך החשיבה שלך עוד יותר, האיש הזה נותן לך מתנות יקרות מאוד בתור תמריץ לשקול את ההצעה. אתה מוכן לתת לה ללכת? האם אתה מניח שהיו כמה עובדות שלא נאמרו? איך היית מחליט לשלוח אותה או לא?

הרב יצחק מוולוז’ין משתמש בדוגמה זו כדי להסביר פסוק שנראה מיותר. כאשר אליעזר פוגש את משפחתה של רבקה, הוא מתחיל באומרו ” וַתֵּלֶד שָׂרָה אֵשֶׁת אֲדֹנִי בֵן, לַאדֹנִי, אַחֲרֵי, זִקְנָתָהּ…” (כד ‘, לו). מידע זה אינו נראה רלוונטי כלל לדיון שלפנינו. מדוע חש אליעזר כי יש צורך לדבר על נס הולדתו של יצחק? הוא עונה כי אם קרה נס (אשר יכול בקלות לקבל עדות עליו), את שאר הסיפור ניתן לבדוק בקלות גם כן. לכן, אז אתה לא צריך לדאוג לשלוח את הבת שלך איתי. אליעזר אמר את האמירה הזאת, בידיעה כי יש צורך להיות יסודי כאשר החלטות חשובות עומדות מולך.

אני רוצה להוסיף שפעמים רבות היצר הרע מתחפש עצמו לרכישה בלתי צפויה. למשל מישהו מציע לך טיול, אבל אתה תפספס תפילה בציבור. או אולי אתה צריך ללכת למקום שתצטרך להתפשר ברמת הכשרות שלך. אנחנו חייבים להיות זהירים ולבדוק אם זה אכן הענקת טוב מן ה’, או מלכודת מן היצר הרע. בדיוק כפי שאנו נזהרים לא להתערב בהגרלות או ירושות מניגריה – כך גם אנחנו צריכים להיות זהירים בתחומים של רוחניות, לבדוק ולחזור לבדוק שמה ש”מקבלים” באמת “מקובלים!”