וַיְדַבֵּר ה אֶל-מֹשֶׁה, בְּהַר סִינַי לֵאמֹר  וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ שַׁבָּת לַה” (ויקרא כה:א-ב)

רש”י שם: “מה ענין שמיטה אצל הר סיני והלא כל המצות נאמרו מסיני אלא מה שמיטה נאמרו כללותיה (ופרטותיה) ודקדוקיה מסיני אף כולן נאמרו כללותיהן ודקדוקיהן מסיני – כך שנויה בת”כ”

עם החז”ל הזה, עדיין צריך הסבר מדוע נבחרה מצוות השמיטה כדי להדגים את כל המצוות?

אחד האתגרים הגדולים העומדים בפנינו כיום כיהודים ישרים הוא שאדם עשוי לעבוד קשה, וההצלחה  גורמת לו להאמין ש “העבודה הקשה שעשיתי היא שהביאה להצלחה שלי.” עם זאת, אפילו אותו אדם, כשהצלחתו אינה בטוחה, יתפלל לה’ ויאמר, “אני יודע שהכל תלוי בך!” רק לאחר ההצלחה, הוא לפעמים ישכח להעריך את מי שההצלחה נובעת ממנו.

יש סיפור מפורסם על נס שקרה לחטיבת טנקים במלחמת ששת הימים. רימון הושלך ישירות לתוך טנק ולא התפוצץ. החייל שעל חיקו נחת הרימון, חזר בתשובה. אבל החייל שלידו לא חזר. כשנשאל מדוע הוא לא חזר בתשובה, החייל ענה, “הרימון לא נפל על ברכי!” אנו עשויים להסתכל על זה כסתם טפשי, אך במציאות, חלקנו מחפשים תירוצים כדי שלא להכיר את ההשגחה הפרטית, מכיוון שאם נהיה אמיתיים עם עצמינו, נאלץ לשפר את עבודת ה’ שלנו.

נסיון מסוג זה יכול לקרות גם בשנת השמיטה. ה’ מברך אותנו – “וצוויתי את ברכתי” – בשנה השישית, שתביא עימו הצלחה ביבול שתספק לנו לשלוש שנים. אני בטוח שאם היינו קוראים בעיתונים אז, היו הסברים מדעיים וטבעיים מדוע אותה שנה שישית הייתה מוצלחת במיוחד, וכל זה ללא שום אזכור של ה’. בעיניי האתגר הזה ברור מאליו, ואנו רואים בזה בדיוק מה שחז”ל אומרים לנו: שזה היה נסיון עבור אנשים לקיים שמיטה – לכל שמיטה ושמיטה. מי ששמר שמיטה ראה ניסים, ובכל זאת שש שנים לאחר מכן בשמיטה הבאה – אולי לאחר שקרא את כל המאמרים ש”הוכיחו” ששפע היבול לפני 7 שנים היה טבעי לחלוטין – שוב היה נסיון עבורם.

אומר האמרי אמת, “ממש כמו שבהר סיני היו קולות וברקים, אירוע מרשים בגדול כדי להבהיר שהתורה היא מה’, כך גם אחרי שמיטה יש לנו מצוות הקהל – בסוכות לאחר השמיטה כולם באים לירושלים ללמוד תורה, כדי לחזור ולאשר את הכרתינו שההצלחה היא מיד ה’. וזה הקשר בין שמיטה להר סיני.

אני חושב שכאן בארץ ישראל אנו עומדים בנסיון דומה במצבנו היום. אני מאמין שיש כאלו שיאמרו שהמספרים הנמוכים יחסית במדינת ישראל נובעים מהפיקחות והמומחיות הרפואית שלנו. עם זאת, עמוק בפנים, כולנו מבינים שזו יד ה’ שהגנה עלינו עד עכשיו ויכולה לשנות דברים בהרף עין עם נגיף אחד זעיר.

הבה ונאשר מחדש את אמונתינו בה’ שההצלחה שלנו תלויה בברכתו, ואז נזכה בברכת, “וִישַׁבְתֶּם עַל הָאָרֶץ לָבֶטַח” (ויקרא א:יח)