נַחֲמ֥וּ נַחֲמ֖וּ עַמִּ֑י יֹאמַ֖ר אֱלֹקֵיכֶֽם׃ (ישעיהו מ:א)

כשאנחנו מחזירים את הקינות שלנו לארון הספרים לשנה הבאה, והיום הזה המיוחד להתקרבות נסוג ממחשבותינו, ברצוני לציין שהיה מנהג באירופה לפני המלחמה להכניס את הקינות לגניזה מדי שנה. מטרת המנהג ההוא הייתה להנחיל ליהודים אמונה חזקה שעד שנה הבאה משיח כבר יהיה כאן והקינות לא יהיו רלוונטיות.

ברצוני להעלות צד אחר של הרלוונטיות של הקינות לגבי עתידתינו. ברוך השם, אני יכול לומר שבשלושים שנה האחרונות, תשעה באב הפך להיות יום שמחזק אותנו. אני נפרד ממנו בתחושה מתוקה-מרירה. יש משהו מיוחד ליזכור את ימי הדרנו, והקשיים שהיו לנו, ושבמשך הכל ה’ איתנו. זה נותן לנו את היכולת והכוח להמשיך קדימה.

שמעתי פעמים רבות מניצולי השואה שהפכו למצליחים, וכשנשאלו “באיזה כוחות סידרתם את עצמכם כדי להצליח כל כך?”, הם ענו שהיה להם רצון לנקום בנאצים. הצלחתם של יהודים אלה באה כדי להראות לנאצים מי היו המנצחים האמיתיים. הקדושי הלוי מציין שלא במקרה אנו קוראים פרשת עשרת הדברות בשבת לאחר תשעה באב. הייתי מציע שאולי זה מכיוון שאנחנו יוצרים קשר חדש – ברית חדשה – עם ה’, שנבנים מחדש מהאפר.

אחרי תשעה באב, רבים מאיתנו מצפים לחופשת הקיץ. במובן מסוים, ניתן לחוש שאנחנו מזניחים את הלקחים שזה עתה למדנו מתשעה באב. מבט התורה הוא שיש זמן ומקום לכל דבר, ואפילו אחרי סיום תקופת האבל, עלינו לקחת את המסרים האלו איתנו. אנחנו לא “מפנים עורף” לחורבן הבית, לגלותנו ולמצוקתנו, אלא בונים ומתקדמים לקראת העתיד. אני מאמין שבשבעה שבועות שבין תשעה באב לראש השנה, כאשר אנו קוראים את הפטרות של נחמה, עלינו לשים לב לביטוי הכפול “נחמו נחמו עמי”. רבים שואלים “מדוע המילה “נחמו” היא כפולה?” אני רוצה לענות במחשבה שקשורה אלינו, והשנה במיוחד. המצב הבריאותי הנוכחי הוא כזה שאנו חשים שחוקים ושבירים, חסרי יציבות, במיוחד ב”מקום המקדש” שלנו. אני בטוח שכולנו התכוונו בתפילותינו ובקינות שה’ יושיע אותנו מהגלות האישית שלנו, כדי שנהיה מסוגלים לחזור לחיים “רגילים” במקדש הקטן שלנו. הכפילות של של המילה נחמו מייצג נחמה על חורבן בית המקדש וגם נחמה אישית.

כשאנחנו מתקדמים אל מטרתינו לצמיחה, לקראת הימים הנוראים, עלינו להבין שהשם מביט עלינו, וממטיר עלינו רחמים, ומנחם אותנו. אם נשמור את המחשבות הללו מאחורי ראשינו, ונבין שה”נופש” שלנו נחוץ גם כדי להתקדם, אז כל מאמצינו יתברכו בנחמה, גידול ברוחניות, ובטיחות בבריאותנו.