שבת זו המכונה “שבת הגדול”, תואמת את היום המיוחד מלפני שנים רבות, כשהשם ציווה לבני ישראל לקחת שה לכל בית ולקשור אותו למיטותיהם. השם משמואל מציין כי מצווה זו יוצאת דופן ביותר, מכיוון שזו מצווה להכנה למצווה העיקרית שהיא להביא את קרבן הפסח. לכן הוא שואל, מה המשמעות של המצווה לבצע את ההכנות?

אני רוצה להוסיף, שנראה לי כי מכל החגים, חג הפסח דורש את המאמץ, התכנון, וההכנות הגדולים ביותר. למעשה, נראה כי פסח זקוק להכנות כה רבות יותר מחגים אחרים, עד שההכנות חשובות כמעט כמו ליל הסדר עצמו.

השנה כולם זהירים מ”שמירת מרחק.” לפני שנים הרבי מפשיסחה העיר שיש רק מצווה אחת בתורה שבה התורה מצווה עלינו לשמור מרחק, והמצווה היא “מדבר שקר תרחק”. הדוגמה המושלמת של שקר היא עבודת זרה. ההפך ממרחק חברתי הוא לחץ חברתי. שמעתי פעם את האמירה הזו, “אנחנו קונים מה שלא צריכים, בכסף שאין לנו, כדי לרצות אנשים שאנחנו לא אוהבים.” כל זה לא קורה היום.

המצווה להביא את קרבן הפסח היא לקחת את אליל המצריים ולצלות אותו על שיפוד על אש, שזה מקביל למצווה להשמיד את כל האלילים בשריפה. אני זוכר פעם שהייתי בכפרות בערב יום כיפור ושאלתי ילד צעיר, “מה המשמעות של מנהג זה?” קיבלתי מבט ריק מהילד. הבנתי שהרבה אנשים עושים כפרות מבלי להבין את המשמעות שמאחוריה.

אנו אמורים להבין שהעוף נשחט במקומנו, שהיה עלינו להקריב את עצמנו לעבודת ה’. כך גם ההכנות שעשו בני ישראל במצרים (ואלה שאנחנו עושים היום) סימנו את התרחקותנו מעבודה זרה, הכוללת את המעשים חסרי המשמעות שבהם אחרים עסוקים. כאשר אנו מתכוננים לפסח, האם אנו באמת מבינים את המשמעות העומדת מאחורי כל העבודה שלנו?

בחיינו במאה ה21, לרבים מאיתנו יש “עבודה זרה” פרטית משלנו, מלבד אלה הרגילים הכלליים. כשאני מדבר על עבודה זרה, אני מתכוון לדברים שאנחנו מעריצים. אנו נותנים לדברים האלה משמעות רבה מדי, מחוץ ליחס המתאים להם. בזמנים אלה, כאשר אנו כלואים עם עצמנו ועם משפחותינו, ונאלצים להתמודד עם חיים וכל מיני נושאים אחרים, אני חושב שרבים מאיתנו מתחילים להבין מה באמת חשוב בחיינו. במובן מסוים אנו שורפים את אלילינו ומבינים שרק תשובה, תפילה וצדקה יעבירו את רוע הגזירה.

כיום, כאשר אנו מבינים שעלינו להיזהר יותר ביחסינו בין אדם למקום ובין אדם לחברו, אכן התחלנו את תהליך ביעור החמץ שבתוכנו – גאוותנו האישית (אשר נמשלת לחמץ, על ידי הקבלה). כולנו מבינים שאין דרך אמיתית להגן על עצמנו מפני נגיף הרגע הזה אלא בחסדי ה’. אנו יודעים שחמץ נמשל גם ל”יצר הרע” בכך שאפילו במשהו הופך את הכל ללא כשר לפסח. מקווים שהחיים שלנו במרחק אחד מהשני יהיה הכנה טובה.

כשאנחנו מתכוננים לעבוד את ה’ בשמחה בחג זה, אנו מבינים שעבודת ה’ היא המטרה האמיתית שלנו בחיים. אני בטוח שהשמחה שנוכל להשיג באמצעות בהירות מטרה זו יכולה להביא להחלמה מלאה ונזכה לגאולה שלמה.