“וַיִּגְּשׁוּ אֶל הָאִישׁ, אֲשֶׁר עַל בֵּית יוֹסֵף; וַיְדַבְּרוּ אֵלָיו פֶּתַח הַבָּיִת” (בראשית מג:יט)

כאן בפרשת השבוע התורה מספרת לנו שהאחים דיברו עם יוסף ב”פתח הבית”, ולפני שבני ישראל יצאו ממצרים, ה’ צוה להם לתת את דם השה “עַל-שְׁתֵּי הַמְּזוּזֹת, וְעַל-הַמַּשְׁקוֹף” של פתח ביתם. אנו מבינים שבזמן יציאת מצרים היה טעם לפרסם ב”פתח הבית” שבבית הזה גרים יהודים שלא מפחדים להראות זאת לכולם מחוץ לביתם. אבל, כאן מה יכולה להיות החשיבות של המקום שבו האחים רק ניהלו שיחה עם יוסף, עד כדי כך שהתורה צריכה להדגיש את זה?

הרב פנחס מקורץ מסביר את משמעות הפתח. בפתח יש מזוזה ועל החלק החיצוני של הקלף כתוב שם ה’ , “ש-ד-י”. הוא מסביר, באמצעות דבריו של יעקב אבינו (מג:יד), “וקֵל שַׁקַּי, יִתֵּן לָכֶם רַחֲמִים לִפְנֵי הָאִישׁ”. כך, הם עמדו ליד המשקוף, המקום בו יכלו לעורר את כוח שם ה’ שאמר יעקב “ש-ד-י”.

שאלתי את עצמי, מדוע השם “שקי” נמצא בחלק החיצוני של קלף המזוזה, וכיצד זה מגן עלינו? ברצוני להציע מהמדרש שמשמעות השם “שקי” היא שהיה כוח ביצירה להרחיב אינסוף, וה’ הגביל את היכולת הזו באמירת המילה “די”. המזוזה בפתח הבית, עם השם “שקי” מסביב, מסמנת שהעולם החיצוני עוצר כאן, בכניסה לבית.

החתם סופר מעיר על המנהג המקובל שבחוץ לארץ אנו מדליקים את החנוכיה בתוך הבית ואילו בארץ ישראל אנו מדליקים אותה מחוץ לבית. הוא מסביר שמטרת החנוכייה היא להיות שומר, להבטיח שעקרונות נגד התורה לא יחדרו לחיינו. (לכן אנו ממקמים את החנוכיה מול המזוזה.) לצערנו, בחוץ לארץ, כשאנו חיים בקרב הגויים, יש מידה מסוימת של חדירה בלתי נמנעת לרעיונות אלה, ולכן שם מניחים את החנוכייה על השולחן, וזה מספיק, כלומר, בחוץ לארץ, אם נצליח למנוע את הרעיונות החילוניים מלהגיע לשולחן, די בכך, בניגוד לארץ ישראל, ששם אנו רוצים לעצור את הרעיונות לפני שיכנסו לבית.

נראה לי שיש כוח במזוזה המגן על כל הקדוש בפנים, והתריס שמגן עלינו מפני העולם החיצוני הוא שמו של ה’ האומר “די” –  כלומר: מספיק. האחים אמרו ליוסף בנוכחות המזוזה, שיש לנו הגנה ואינך יכול להזיק לנו. “קל שקי” – ה’ – שדואג שדברים יישארו בגבולותיהם, ישמור עלינו.

חז”ל אומרים שהצורה הנכונה של הדלקת החנוכיה היא שהמזוזה תהיה מצד ימין, החנוכיה משמאל והמדליק באמצע. כך האדם אמור להיות מוקף בכוחות ההגנה הללו, שלא יקלקל את שלמות הבית על ידי הכוחות החיצוניים השליליים.