“וּבְנֵיכֶם יִהְיוּ רֹעִים בַּמִּדְבָּר, אַרְבָּעִים שָׁנָה, וְנָשְׂאוּ, אֶת-זְנוּתֵיכֶם–עַד-תֹּם פִּגְרֵיכֶם, בַּמִּדְבָּר” (במדבר יד:לג)

ר ‘חיים זייצ’יק שואל, “מדוע חטא המרגלים היה כה חמור, שלא רק שגרם לכל מי שחטא למות במדבר, אלא גם לכל כלל ישראל – אפילו אלו שלא חטאו – להישאר עוד 40 שנים במדבר?” הוא עונה על כך עם מושג חשוב על קדושתם של כלל ישראל, ובמיוחד על קדושת ארץ ישראל.

לפני כשבועיים השתתפתי בחתונה במצפה יריחו, המשקיפה על בקעת הירדן, ויכולתי לראות משם את ארץ ירדן בצד השני. העיר יריחו היתה משמאלי והיישובים היהודים היו לפני. נזכרתי במחשבה שהוזכרה בתוכחה, שה’ לא יאפשר לגויים לנצל את ארץ ישראל. כל האזורים היהודיים היו ירוקים ומעובדים היטב, ושאר האזור היה יחסית צחיח. זה הזכיר לי עוד מאמר חז”ל מבוסס על הפסוק “ושמרתם את כל חוקותי ואת כל משפטי ועשיתם אותם, ולא תקיא אתכם הארץ” (ויקרא כ:כב), שאם בני ישראל לא יתגוררו בארץ ישראל כמו שצריכים, הארץ תפלוט אותם.

הרב זייצ’יק מצטט מדרש על שמואל ב’ המספר על האישה השונמית שבנתה עליית גג לנביא אלישע. היא עשתה זאת מכיוון שהמראה הקדוש של אלישע היו כה אדיר וחזק שהיו אנשים שמתו כשראו אותו! מכאן שהיה צורך לשמור אותו ב”בידוד”. אנו מוצאים גמרא דומה שאומרת שלעתיד לבוא “הקדוש ברוך הוא מוציא חמה מנרתיקה צדיקים מתרפאין בה ורשעים נידונין בה” (נדרים ח:ב). אנשים ברמות שונות מושפעים מאותם דברים בדרכים שונות. לאחרונה מישהו ביקש ממני להאזין להקלטה, ולא שמעתי כלום. אבל כשבני האזין לאותה הקלטה, הוא שמע משהו. הוסבר לי שאנשים מעל גיל 35 לא יכולים לשמוע את הצליל הספציפי הזה אבל אנשים מתחת לגיל 35 מסוגלים לשמוע את אותו הצליל.

ממשיך הרב זייצ’יק: “לאחר חטא המרגלים, כלל ישראל ירד לדרגה כזו שאם היו נכנסו לארץ ישראל מיד, אסונות היו נופלים עליהם – והם היו “נפלטים”. הם היו צריכים לעבור מסלול של שיפור עצמי כדי להחזיר אותם לרמה הדרושה על מנת שיוכלו להישאר בארץ ישראל ולנצל אותה במלואה. אבל, אלו שחטאו במידה רבה יותר, לא נשאר להם את היכולת לתקן את עוולתם מספיק כדי לאפשר להם להיכנס, ולכן הם נאלצו למות.

כשאנחנו ממשיכים לחשוב מדוע נזרקנו מבתי הכנסת ובתי המדרש שלנו, ואנחנו מחפשים דרכים להבטיח את מקומנו שם מחדש, אני חושב שהמסר מפרשת השבוע הינו להביא את עצמנו לרמה כזו שחיינו האישיים יתאימו קצת יותר לדרישות בית הכנסת מהמתפללים. עלינו להיות אנשים שראויים להיות בבית הכנסת. המרגלים טעו כשאמרו “לא נוכל לעלות…”, אך אנו יודעים שאנו כן יכולים לעשות זאת. אני בטוח שנצליח לגרום לקידוש השם בכך שנהיה ראויים להיות בביתו.