לפעמים אנשים מקבלים עצות בנישואין, ולעיתים זו עצה שאינה קשורה אך ורק לענייני נישואין. דוגמה לעצה כזאת היא “אל תלך לישון עם ויכוח”. מומלץ לסדר את הנושא לפני השינה, כדי שהמחלוקת לא תהיה מעורה יותר במוחו. שאלתי את עצמי כמה פעמים מה המקור לרעיון זה ואם בתורה, אולי, יש משהו לומר על זה (עיין בגמרא סנהדרין ז-א, וברש”י שם ד”ה אמר רב הונא). אני רוצה להביא לידיעתך את מדרש רבה בפרשת השבוע.

כאשר קרח הסית את כלל ישראל נגד נשיאות משה רבנו, משה אומר להם ” בֹּקֶר וְיֹדַע ה’ אֶת-אֲשֶׁר-לוֹ”. מפרש המדרש (רבה י”ח, ז) שמשה אמר: “ייתכן שהתלונות האלו נולדו מתוך אכילה ושתייה, שהכניס אתכם למצב רוח וכחני”, אולי בבוקר עם התעוררותם של חיים חדשים, תוכלו להתמודד עם הבעיות, וכלל ישראל יחזרו על התנהגותם היום בצורה לא מתאימה.

אנו רואים בבירור כי לפעמים אדם נתקע בחור, ואם תהיה לו השקפה חדשה על מצבו הוא עשוי להיות בעל נקודת מבט אחרת באופן דומה, כאשר תלמיד חוזר למבחן לפעמים הוא מרגיש שהמוח שלו עמוס מדי וחייב לקחת פסק זמן ולהתחיל מחדש. רעיון זה יכול להיות נכון ביחסים בין-אישיים. התחלה חדשה לאחר הפסקה קצרה יכול להמריץ אדם ולתת לו פרספקטיבה חדשה, המעניקה לו את היכולת להבין את מצבו בצורה יותר טובה. דוגמה נוספת לכך, כשהורים רואים את ילדיהם מתקוטטים, ויחליטו לקחת אותם לטיול קטן כהסחה. בדרך כלל, כאשר הילדים חוזרים הביתה, הויכוח והמתח שהיו קיימים בעבר נפסקו.

אם נחזור לעצות הנישואים שלנו, אם כי ייתכן כי לפעמים כדאי להמשיך ולפעול כדי להפיג את הרגשות הרעות של המחלוקת לפני שהן תתגבשנה, עם זאת, יש לשפוט האם הפסקה קצרה תהיה יעילה יותר להביא את התוצאות הנדרשות.

שאלתי פעם חבר שעובד בתחום של “פיקוח נפש” איזו זכות יש לו לצאת לחופשה היות שאין לו תחליף. הוא קצת נדהם ולא היה בטוח מה היא התשובה הנכונה. אמרתי לו שהתשובה היא שאם לא יוצאים לחופשה, בסופו של דבר איכות ויעילות עבודתו תדרדר. לכן, החופשה היא לא רק פסק זמן, אבל אמצעי לחדש את הכוחות שלנו כדי להצליח במה שאנחנו עושים. זה יכול להיות פיקוח נפש עבור אנשים שהוא מטפל בהם אם הוא לא יקח חופשה. ככל שמתקרב הקיץ ואנשים חושבים מה לעשות בחופשה, או אם לקחת חופשה בכלל, אנחנו צריכים לזכור כי יש מטרה בזמן חופשה. החופשות שאנחנו לוקחים, הן לא רק לרענן אותנו ולתת לנו הנאה זמנית, אלא צריכים להיות תואמים למטרות העיקריות שלנו בחיים.