“כִּי מְנַסֶּה ה’ אֱלֹקֵיכֶם, אֶתְכֶם, לָדַעַת הֲיִשְׁכֶם אֹהֲבִים אֶת-ה’ אֱלֹקֵיכֶם, בְּכָל-לְבַבְכֶם וּבְכָל-נַפְשְׁכֶם” (דברים יג:ד)

חז”ל (שיר השירים רבה, א’) משווים את כלל ישראל וה’ לזוג יונים. מה שמיוחד בציפורים הללו הוא שאחרי שהם בוחרים בן\בת זוג, הם נשארים ביחד לכל חייהם. החתם סופר בפרשת השבוע מתייחס לרעיון זה בצורה מרוממת באמת.

דמיין אדם שמוכר יותר מחמישים שנה כתלמיד חכם וצדיק. אדם שהוא גם דוגמא אישית כבעל חסד למען אחרים. הוא אכן מסוג האנשים שכולם מנסים להידמות אליו. ותאר לעצמך שהוא עולה לדרגת הנבואה, וכל נבואותיו מתגשמות. יום אחד הוא אומר שהוא קיבל נבואה מהשם: “בתקופה זו במיוחד כל היהודים צריכים לעבוד עבודה זרה. לא רק זה, אלא שה’ אמר לי שמי שלא יעבוד ע”ז ייענש ברעב ובצורת. רק מי שיציית אחר רצון ה’ ויעבוד אלילים יתברך גם בעולם הזה וגם בעולם הבא!” האנשים מבולבלים ואומרים בינם לבין עצמם, “זה פשוט לא נשמע נכון.” אבל כל הסימנים מצביעים לשמוע בקול ‘הנביא’ הזה, שהוא בן אדם שהם העריצו ומעולם לא ראו בו פגם. איך הם יחליטו אם להקשיב לו או להתייחס אליו פתאום כמחלל ה’?

החתם סופר אומר את המשל הבא: דמיין אישה שאוהבת באמת את בעלה והם חיים בחברה מתירנית. יום אחד הבעל אומר לה שהוא רוצה שהיא תנהל מערכות יחסים אחרות, ואם לא תהיה לה מערכת יחסים עם גבר אחר, הוא יגרש אותה. האישה הזו, שלאורך כל חייה הנשואים, רצון בעלה היה הדבר החשוב ביותר עבורה והיא תמיד ביצעה את זה, עם זאת, הפעם היא עומדת ואומרת “אפילו אם תגרש אותי, אני לא יכולה לחיות עם גבר אחר. רק אתה, כי רק אותך אני באמת אוהבת. וכל האיומים האלה, גם אם יבוצעו, לא ישנו או יזיזו אותי בכלל.” האישה הזו היא “אשת חיל” אמיתית, שכן אין מקום בחייה לאף אחר.

כך גם כאשר הנביא בא לומר “עבדו אליל של אבן, וה’ יעניק לך אושר נצחי.” אם העם היהודי באמת אוהב את השם יתברך, הוא יעמוד במבחן, יהיו אשר יהיו התוצאות.

פעמים רבות אנו עומדים לקבל החלטות, ואנו יודעים שישנן קולות שניתן להשתמש בהם, אשר יאפשרו לנו לעשות מה שאנו רוצים. רק מכיוון שהרב אומר שיש היתר, זה לא אומר שאתה לא נבחן כדי לבדוק אם אתה באמת אוהב את ה’, או אם אתה פשוט מנצל את המותר (“נבל ברשות התורה”).

כמה פסוקים אחר כך התורה גם מתיחסת למשיכה של חברים. פעמים רבות, לאנשים יש לחץ לעשות דברים עם חבריהם או בני משפחתם. חברים – טובים ככל שיהיו – לא דואגים לך כמו שה’ דואג. בל נשכח, שכשמדובר בנאמנות, זוג היונים – הזכר והנקבה – הן נאמנות זו לזו לעולם. ככל שאתה נאמן לה’, הוא נאמן לך עוד יותר. שנזכה לקבל החלטות ‘כמו יונה’.