“אֵלֶּה, תּוֹלְדֹת נֹחַ–נֹחַ אִישׁ צַדִּיק תָּמִים הָיָה, בְּדֹרֹתָיו:  אֶת-הָאֱלֹקִים, הִתְהַלֶּךְ-נֹחַ” (בראשית ו:ט)

התורה הדגישה באופן יוצא דופן שנח היה איש צדיק. ברמה הפשוטה ניתן להבין שהפסוק מסביר מדוע ה’ החליט להציל את נח ולא את שאר בני אדם. עם זאת, אנו מסתכלים ברש”י ומגלים שיש למעשה ויכוח עד כמה נח היה צדיק. רש”י מביא את המחלוקת הדנה אם נח היה חי בדורו של אברהם אבינו, בדור של צדיקים, יש אומרים שהוא היה צדיק יותר, ויש אומרים שהוא לא היה נחשב לכלום.

במצב זה נראה לי די ברור ששתי המסקנות ההפוכות מבוססות למעשה על אותה מערכת עובדות. בכך, חז”ל מלמדים אותנו שדברים דומים, המיושמים בצורה מעט שונה, יכולים להביא לנו תוצאות שונות לחלוטין. אנו מוצאים דוגמאות אחרות לכך בגמרא מגילה, ששם דנים האם הודו היתה בסמוך לכוש או שהיו בקצוות מנוגדות של העולם, ואם אחשוורוש היה מלך חכם או טיפש.

עם זאת, מלבד ההסבר דלעיל, שמעתי לקח נוסף שניתן ללמוד מרש”י. ברצוני להקדים את זה עם דיוק מניסוחו. כאשר רש”י מביא את המחלוקת הוא אומר “יש מרבותינו דורשים אותו לשבח…  ויש שדורשים אותו לגנאי”. רש”י לא אומר “יש מרבותינו” כשדיבר על הדרשה השלילית. אם כי ברור שהם היו גם מרבותינו, (שרש”י לא יצטט ממי שאינו תלמיד חכם), רש”י מלמד אותנו שכשאנחנו יכולים להסביר עניין בדרך חיובית או שלילית, עלינו להיות אנשים חיוביים ותמיד להסתכל על הצד החיובי.

ככל שרגשותינו מחג הסוכות מתפוגגים, ואנשים מנסים להטמיע בזיכרונותיהם משהו מיוחד מהחג, יש שזוכרים את הימים הגשומים, האומללים, ויש שבמקום זאת יזכרו שלמרות הקשיים הם עדיין היו מסוגלים לשבת בסוכה אפילו עם מזג האוויר הסגרירי. לי, מה שהיה מיוחד באותו יום גשום, היה שיחת טלפון שקיבלתי מאחד מחברי בית הכנסת. הוא הביע את מצוקתו הרגשית על כך שהוא באמת רוצה לאכול בסוכה, ומתוסכל שנראה כאילו ה’ אומר לו “אני לא רוצה את המצוות שלך.” האיש הזה אולי היה מתוסכל, אבל בעיניי זה היה אחד הרגעים המיוחדים באותו יום, שהראה לי כמה מצוות חשובות לחברי הקהילה שלי. למרות שקורים סביבנו דברים שליליים, עלינו לנסות למצוא את החיובי.

היו אחרים שסיפרו לי איך נשותיהם מיהרו להוציא את הכל מהסוכה ולהכניס לבית, ואז המשיכו כאילו לא מדובר באי נוחות כלל.

בצעירותי באמריקה, גשמים שירדו היו לעתים קרובות אירוע בלתי רצוי, מה שהפריע לפעילות היום יום של חיינו. כשבאתי לארץ ישראל, וראיתי את השמחה והכרת הטוב שאנשים הראו כשירד גשם, זה גרם לי לחשוב מחדש על בריאתו של ה’. גם השנה אני חושב מחדש על הגשמים בסוכות ורואה בהם ברכה.

בהחלט, הגשמים של חג הסוכות השנה הצמיחו כבר תוצאות חיוביות!