“כִּי הַשֹּׁחַד יְעַוֵּר עֵינֵי חֲכָמִים, וִיסַלֵּף דִּבְרֵי צַדִּיקִם” (דברים טז:ט)

חז”ל מספרים לנו שדיינים שלוקחים שוחד, אפילו מהצד ה”צודק”, עדיין מעוותים את הדין. הגמרא בסנהדרין אומרת לנו שאלו ששופטים “דין אמת לאמיתו” – הופכים להיות שותפים בבריאת העולם.

הסיפור הבא מסופר על הרבי דוד מטולנה. הייתה שותפות עסקית בקהילה של הרבי, שעסקה בהובלת סחורה ממקום למקום. בשלהי החורף, השותפים הזמינו סחורה ותיזמנו את טעינתה על ספינתם, על מנת שברגע שהקרח יימס, הספינה תביא מייד את הסחורה, כך שהיא תגיע בזמן. למרות שעל פי לוח השנה, האביב כבר הגיע, הטמפרטורות עדיין היו מתחת לקפאון, והסחורה נתקעה בנמל. הזמן עבר, והיה בהחלט אפשרי שהשותפות תסבול הפסד גדול אם הסחורה לא תגיע ליעד ממש בקרוב. הם פנו לרב דוד לבקש עצה ו / או ברכה (כל אחת מהן תספיק במצב כה קשה). הרבי נכנס לחדרו, סגר את הדלת, וחזר לשותפים לאחר כ15 דקות, ואמר להם: “אמור לרב הקהילה שלך שיש בבית המשפט שלו דיני תורה שלא מטופלים בקצב האפשרי. עודדו אותו, בשמי, לזרז את המשפטים. “החסידים יצאו מהרבי מבולבלים: הם ביקשו ברכה או עצה, אבל הרבי במקום זאת שלח אותם למשימה כלשהי לרב הקהילה. אבל חסידים לא שואלים שאלות על הרבי. הם נפגשו עם הרב שלהם, סיפרו לו מה קרה, והרב היה המום. הוא הודה שהיתה קצת רשלנות בזירוז המשפטים בבית דין והוא יטפל בזה מייד, אבל הוא תהה כיצד הרבי ידע זאת?

מהר מאוד, לאחר שטיפל בתיקי בית המשפט, הטמפרטורה עלתה, הקרח נמס, וכל הספינות הצליחו להפליג. החסידים פשוט חייכו לעצמם כי זו הייתה רק “הוכחה” נוספת לכך שהרבי היה “אדמו”ר אמיתי”. אולם רב הקהילה החליט לפנות לרבי כדי לגלות איך הוא הבין את המצב בבית-הדין שלו, וכיצד הוא ידע שזה יפתור את הבעיה עם הקרח. ר ‘דוד הסביר כדלקמן: אנחנו כבר באביב, וזה באמת יוצא דופן שיש קרח בנתיבי המים. זהו שינוי ב”מעשי בראשית”. חשבתי לעצמי “מה יכול לגרום לחריגה כזו?” נזכרתי בגמרא שאומרת שעם פסקי דין ראויים, השופטים נחשבים שותפים ליצירה העולם. הסקתי משם שאם פסקי דין ראויים לא קיימים, זה יבוא לידי ביטוי באי-סדר בעולם. לפיכך, הבנתי שהאנשים שהוסמכו בשכונה לעזור עם מעשי בראשית, הם השופטים. אם יאחרו בפסק הדין, גם העונות יכולות להיות מאוחרות.

סיפור חסידי אמיתי עם מסר חשוב עבורנו. התוכחה אומרת לנו שאם נקיים את המצוות כראוי יהיו לנו ברכות, ואם לא, יהיו לנו קללות. אם אתה רוצה לדעת מדוע דברים לא עובדים בדיוק כמו שצריך בחיים שלך, אולי איחרת בתשלום או עם תודה למישהו או עם בקשת סליחה. אם אנו נדאג לטפל בעסקים שלנו בזמן הנכון, פחות סביר שאנו ניתקע בתנועת החיים.