וְעָשִׂיתָ אֶת נֵרֹתֶיהָ שִׁבְעָה וְהֶעֱלָה אֶת נֵרֹתֶיהָ וְהֵאִיר עַל עֵבֶר פָּנֶיהָ” (שמות כה:לז)

כשפורים מתקרב, אנו חושבים על סיפורה של אסתר המלכה, שהיא נאלצה להינשא למלך אחשוורוש. כמה אנו מצטערים על אישה שצריכה להינשא לגבר בעל כורחה. אך מלבד התחושה הרגשית שלנו, יש שאלה הלכתית שנדונה בפוסקים כיצד הורשה לה להינשא לגוי.

נחזור לסוגיית המנורה – נראה ברור שאם מדליקים את הנרות, הם יטילו אור. הפלא יועץ מסביר כדלקמן: יש מיקרים שאדם יקיים מצווה בצורה מושלמת, אולם מכיוון שיש לו מניע נוסף לעשות את המצווה, זה נקרא מצווה “שלא לשמה” והמצווה חסרה את הכוח לפעול את מה שהיתה אמורה. לעומת זאת, לעיתים אדם נאלץ לחטוא נגד רצונו. כשהוא חוטא הוא מתחרט וחש כאב על כך שהוא נאלץ לעשות את מעשה החטא שהוא לא רוצה לעשות.

יש סיפור ידוע בו הגאון מווילנא נכנס לבית כנסת ואמר, “אין מקום בתוך בית הכנסת הזה בשבילי. זה צפוף מדי בפנים.” האנשים שאלו אותו, “למה אתה מתכוון? בכלל לא נראה צפוף!” הוא ענה, “כל התפילות שהתפללו בבית הכנסת הזה מעולם לא עלו לשמים בגלל המחשבות וההתנהגויות הבלתי ראויות בבית הכנסת.” גם כאן, דברים שנראים צדדיים יכולים למנוע מצווה מלהגיע למה שהיא אמורה להשיג.

הייתה בעיה דומה לאחר בניית המשכן: משה רבנו התפלל תפילה מיוחדת שהשכינה תשכון על מעשה ידי כלל ישראל. כאן אנו רואים שוב, שלמרות שהמשכן נבנה נכון על פי כל התוכניות ההנדסיות, אין זה אומר בהכרח שהוא נבנה עם כל המחשבות והכוונות הנכונות, ולכן אין הבטחה שה’ ישכין שכינתו עליו.

פורים הוא זמן בו אנו מדגישים את בניית מערכות היחסים שבין אדם לחבירו. נותנים מתנות לעניים ומשלוח מנות. זה לא מספיק רק לתת את המנות והמתנות באופן שהעיקר הוא להראות את עבודת היד והיצירתיות שלנו, אלא זה אמור להיות בגלל שאנחנו חושבים על אחרים. יש אנשים שחושבים שאין מצווה קלה יותר מאשר להשתכר. נראה לי קל יותר לצום ביום כיפור מאשר להשתכר כמו שצריכים בפורים.

הפסוק שציטטנו, “וְהֶעֱלָה אֶת נֵרֹתֶיהָ וְהֵאִיר עַל עֵבֶר פָּנֶיהָ“, מגיד לנו שנרות המנורה, המייצגים מצוות שאנחנו עושים (“נר מצווה”), אמורים להבהיר את המראה והמשמעות של המצוות האלו שאנחנו אמורים לקיים. כשאנחנו מתכננים את חגיגות הפורים שלנו כדי שיהיה חג של שמחה וכיף, זה צריך להיות באופן שלא רק עבור קורת הרוח האישית שלנו, אלא להראות את האמת שלה, שזה להביא כבוד ותפארת להקב”ה.