לֹא יִשְׁכַּב עַד-יֹאכַל טֶרֶף (במדבר כג:כד)

רש”י שם: “לא ישכב. בַּלַּיְלָה עַל מִטָּתוֹ עַד שֶׁהוּא אוֹכֵל וּמְחַבֵּל כָּל מַזִּיק הַבָּא לְטָרְפוֹ, כֵּיצַד? קוֹרֵא אֶת אֶת שְׁמַע עַל מִטָּתוֹ וּמַפְקִיד רוּחוֹ בְּיַד הַמָּקוֹם, בָּא מַחֲנֶה וְגַיָּס לְהַזִּיקָם, הַקָּבָּ”ה שׁוֹמְרָם וְנִלְחָם מִלְחֲמוֹתָם וּמַפִּילָם חֲלָלִים”

קריאת שמע על המטה היא פנינה של הצהרה המצהיר מי אנחנו ובמה אנחנו מאמינים. עם זאת לצערי נראה שאנשים רבים לא אומרים את זה כמו שצריך. אני רוצה לחזק את ההלכות של קריאת שמע על פי דבריו של הרב שמשון פינקוס על פרשת השבוע.

לפני שאנחנו מתחילים משהו חדש, לעתים קרובות אנו מזכירים דברים שחשובים לנו. בכל יום עלות השחר מביא התחייבויות ואתגרים חדשים, אז אנחנו מתפללים לה’ שיעזור לנו. רעיון כזה קיים גם בעולם החילוני: לפני משחקי ספורט, שרים את ההמנון הלאומי כדי להראות שהם אזרחים נאמנים ומוכנים לתמוך ברעיונות של המדינה בה הם חיים. בעוד שרעיון הזה מובן כאשר אנחנו ערים, בלילה למעשה נכנסים למצב “רדום”. מהי הסיבה להזכיר תכלית שלנו בחיים לפני שאנו מתנתקים מהשתתפות פעילה בקיומנו? אנו מבינים ומודים שה’ לוקח את הנשמות שלנו בלילה, שופט אותנו, ומחזיר אותם לגופנו בבוקר. מלבד הסכנה של הדין, הגוף הפיזי שלנו נותר פגיע לטורפים רוחניים וגופניים. אנחנו חסרים את היכולת להגן על עצמנו שיש לנו כשאנחנו ערים.

לפני מותו של אדם, מקובל עליו לעשות צוואה. מטרתו של הצוואה היא למעשה להביע את כוונתו של מטרת חייו וכיצד יש ליישם את המטרות הללו לאחר פטירתו. כך גם, לפני השינה, הוא חייב להצהיר מי הוא ומה הוא רוצה. על ידי קבלת “ה’ אחד”, הוא שם את עצמו תחת חסותו של ה’, ואכן ה’ יגן עליו. הצהרה זו עושה את השינה של היהודי שונה משנתו של הגוי, אשר רק “מטעין הסוללות” שלו. רש”י בברכות ח: אומר לנו שמטה של יהודי שהולך לישון בלי לומר קריאת שמע דומה למטה של אינו יהודי! קשר זה עם ה’ והביטחון שה’ יגן עליו, הוא הכוח הדוחה את הטורפים עוד לפני שהם תוקפים.

בפרשת השבוע, מספרים לנו כיצד כלל ישראל, שחיו חיים מוסריים, הצליחו למנוע קללות – אף שלא ידעו אפילו שיש אויב מתנכל נגדם. כך גם היום, שאנו ניכנסים לתקופת “שלושה שבועות”, תקופה שבמהלכה היסטורית אומות העולם גרמו נזק עצום לכלל ישראל. זה הזמן המתאים להוכיח את האמונה שלנו שאנחנו בידי הבורא, על ידי חיזוק באמירת קריאת שמע על המטה.