אחת מהתופעות של נגע הצרעת היא צרעת הבית. כשהבית נגוע, אנו מחוייבים להוציא את האבנים שעליהם הצרעת ולהחליפם באבנים חדשות. איזה לקח דורש הקב”ה מאיתנו להפנים על ידי תהליך זה ?

אבקש להציע את הרעיון הבא: בית מורכב מחדרים שונים, ולכל חדר תכלית משלו (כגון חדרי שינה, סלון מטבח וכו’). כמו כן, אדם מורכב מתכונות שונות וכל תכונה מיועדת לעזור לו להגשים תפקידים שונים ביעודו.

נניח שבבית נפלה תקלה. פיצוץ בצנרת או שיבוש אחר. לפעמים נצטרך להשבית את השימוש באותו חדר, אבל הבית בכללותו עדיין ניתן לאיכלוס. לא מחריבים בית שלם על תקלה מקומית. מה עושים ? מתקנים. לפעמים צריכים אפילו להרוס עוד בכדי להגיע לבעיה – לעקור רצפה לאתר את הנזילה – אבל הבית ימשיך לעמוד ולאחר התיקון ישרת את ייעודו שוב.

מה מניע אדם להשמיץ את האחר בסיפורי לשון הרע ? חסרון כל שהוא. ולרוב, חסרון אמיתי (שהרי לשון הרע הוא במיוחד על דברי אמת – השמצות שקריות נידונות כמוציא שם רע בלבד). אבל הימצאות חסרון באחר אינה סיבה להשמיצו ולמחוק אותו לגמרי. אלא, כמו התקלה בבית, חסרון זה ניתן לתיקון.

דובר הלשון הרע התייחס לחברו כחסר תיקון – וזאת בגלל “תקלה מקומית”. התורה מצווה עליו להמחיש את הגישה הנכונה, תיקון התקלה המקומית והערכת הבית כולו, בכדי לסלול בפניו את הדרך לתשובה.